Osteopatia zajmuję się diagnostyką i leczeniem bólu, schorzeń ortopedyczno-neurologicznych, leczeniem manualnym zaburzeń funkcjonalnych organizmu oraz diagnostyką chorób z innych działów medycyny, które mogą powodować ból, dyskomfort lub upośledzenie funkcji.

Dzięki wiedzy medycznej z zakresu osteopatii mogę postawić precyzyjną diagnozę, a następnie dobrać odpowiedni zestaw technik leczniczych. Stale zgłębiam wiedzę na temat fizjologii, anatomii oraz biochemii organizmu. Poszerzam ją również w innych dziedzinach medycyny, które pozwalają na stawianie prawidłowej diagnozy.

Tym, co wyróżnia osteopatię i zarazem jest dla mnie wyjątkowe to holistyczne podejście do pacjenta. Według zasad osteopatii, żeby odnaleźć przyczynę problemu, nie należy koncentrować się wyłącznie na bezpośrednich objawach. Warto szukać głębiej, zwracać uwagę na, wydawać by się mogło, niezwiązane ze zgłaszaną chorobą dolegliwości i szukać zależności. Postępowanie terapeutyczne obejmuje pogłębiony wywiad i badanie. Dopiero na tej podstawie możliwe jest postawienie diagnozy i dobór odpowiednich metod przywracających homeostazę organizmu. Przykładem może być ból w pachwinie i nodze od strony przyśrodkowej. Można by tu upatrywać winy w mięśniach, może jakiejś kontuzji nogi czy biodra, a po dokładnej analizie w wywiadzie i badaniu okazuje się, że ból ten spowodowany jest przez podrażnienie włókien nerwowych na poziomie stawów międzykręgowych poziomu drugiego kręgu lędźwiowego. Osteopatia ma do zaoferowania techniki lecznicze, których zgłębianie jest możliwe jedynie w szkołach osteopatii. Są one bardzo skuteczne i mało bolesne dla pacjenta, natomiast wiedza pozwalająca na umiejscowienie obszaru leczenia, zasługuje na miano najważniejszej domeny osteopatii.

Osteopatia jest dziedziną medycyny, która rozwija się od roku 1874. Twórcą był amerykański lekarz – dr A.T. Still, który jako pierwszy użył tego terminu, zdefiniował jego znaczenie, i założył szkolę kształcącą przyszłe pokolenia terapeutów. To już blisko 130 lat jak istnieje osteopatia. Oznacza to kilka pokoleń wyśmienitych terapeutów. Sposób w jaki rozwinęła się ta dziedzina medycyny pokazuje potęgę jaką niesie ten sposób postrzegania leczenia pacjentów z problemami bólowymi.

Jeszcze coś ze słów samego mistrza:

„Obserwuj… szukaj Stanu lub Przyczyny… nie tylko objawów”.

„Kiedy osteopata bada ludzkie ciało w poszukiwaniu przyczyny choroby, wie, że ma do czynienia ze skomplikowaną perfekcją. Musi opanować anatomię i fizjologię oraz posiadać wiedzę z zakresu chemii; wtedy może zgłębić zagadnienie od skutku do przyczyny, która powoduje powstanie anormalnego stanu lub choroby”

Obecnie na całym świecie fizjoterapeuci i lekarze szkolą się, chcąc zostać specjalistami osteopatii. Dziedzina ta mocno rozwinęła się pod względem założeń, działań i badań, a kolejne pokolenia terapeutów pokazują, jak ogromny skutek przynosi taki sposób leczenia.

Osteopaci leczą najczęściej:

  • bóle kręgosłupa,
  • bolesny bark,
  • bóle kolan,
  • dolegliwości bólowe powstałe w wyniku pracy siedzącej,
  • bóle pooperacyjne,
  • bóle głowy i migreny,
  • bóle napięciowe głowy,
  • naciągnięcia i skręcenia,
  • bóle mięśni i stawów,
  • rwę kulszową,
  • urazy sportowe,
  • zastoje limfatyczne,
  • dolegliwości i choroby trzewne,
  • dolegliwości wieku dziecięcego: kolki, wymioty, trudności z karmieniem, zaburzony odruch ssania, opóźniony rozwój, powtarzające się zapalenie ucha,
  • dolegliwości związane z ciążą: bóle pleców, bóle pachwin, obrzęk nóg, a także pomagają w przygotowaniu do porodu, powrocie do aktywności fizycznej po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu,

W Polsce nie tylko osteopatów jest coraz więcej, również wzrasta liczba szkół osteopatii, co niesie za sobą fakt, że więcej fizjoterapeutów ma wykształcenie i wiedzę medyczną na coraz wyższym poziomie.

Total Views: 260Daily Views: 1