Ogórek – na co pomaga i dlaczego warto go jeść?

Ogórek - na co pomaga i dlaczego warto go jeść?

Ogórki znane ludziom od 3 tysięcy lat, cenimy przede wszystkim za orzeźwiający, delikatny smak. Mimo że w ponad 90% składają się z wody, mają liczne właściwości prozdrowotne. Te pozostałe kilka procent warzywa zawiera błonnik pokarmowy, minerały – wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan, krzem oraz witaminy C, K, E i A, a także witaminy z grupy B. Bardzo istotną rolę spełniają organiczne substancje chemiczne o dobroczynnych właściwościach, w tym o działaniu przeciwnowotworowym – kukurbitacyny, sterole roślinne oraz flawanoidy. Warto jednak pamiętać, że większość tych cennych składników znajduje się w skórce ogórka.

Ogórki doskonale nawadniają organizm i pozwalają szybko ugasić pragnienie, są niskokaloryczne oraz mają bardzo niski indeks glikemiczny. Działają pozytywnie na układ pokarmowy, pomagają zniwelować problemy trawienne – zgagę, refluks i zaparcia. Wspierają przemianę materii i pobudzają perystaltykę jelit, usuwają nadmiar toksyn i odkwaszają organizm. Mają korzystny wpływu na układ sercowo-naczyniowy, obniżają poziom złego cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi. Zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie, pomagają usuwać jej nadmiar oraz niwelują obrzęki. Mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i przeciwdziałać hiperglikemii. Wzmacniają tkankę łączną, obniżają poziom kwasu moczowego i poprawiają kondycję stawów. Chronią komórki nerwowe przed starzeniem się, poprawiają pamięć i proces uczenie się. Mogą być bardzo pomocne w niwelowaniu nieświeżego oddechu oraz przykrego zapachu potu.

Właściwości ogórka znajdują zastosowanie także w kosmetyce, wyciąg lub ekstrakt z tego warzywa wchodzi w skład wielu produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Wykazuje działanie kojące, delikatnie oczyszczające i ściągające, dlatego szczególnie są polecane do cery tłustej i trądzikowej. Sprawdza się także jako składnik szamponów do włosów przetłuszczających się. Plasterki ogórka położone na kilka minut na powieki skutecznie redukują worki i cienie pod oczami. Orzeźwiający, świeży zapach ogórka sprawia, że bywa składnikiem wielu perfum.

Zielony ogórek nadal jest warzywem niedocenianym. Oczywiście nie zaspokaja naszego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, ale warto skorzystać z różnorodności składników jakie nam oferuje.

Total Views: 228Daily Views: 1