Pamiętajmy o piciu wody

Pamiętajmy o piciu wody

Woda to życie, bez wody organizm nie ma możliwości funkcjonowania. Wszyscy wiedzą jak ważne jest nawodnienie organizmu, ale nie wszyscy o tym pamiętają, może dlatego, że woda w naszym kraju jest łatwo dostępnym dobrem.

Woda stanowi średnio 60% masy ciała dorosłego człowieka. Wchodzi w skład wszystkich komórek i jest niezbędna w każdym procesie fizjologicznym. Pomaga np. regulować temperaturę ciała, smarować stawy, wypłukiwać toksyny i regenerować się komórkom. Zapobiega spadkom kondycji fizycznej i umysłowej. Zapewnia transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych oraz prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, włosów i paznokci. Warto też pamiętać, że woda jest idealnym rozpuszczalnikiem dla składników mineralnych, witamin rozpuszczalnych w wodzie, hormonów i enzymów. Dlatego picie wody wpływa na pracę organizmu praktycznie we wszystkich obszarach jego działania.

Organizm potrzebuje otrzymać codziennie tyle wody, ile utracił, ale ponieważ nie ma możliwości jej magazynowania, bardzo ważne jest regularne uzupełnianie braków. Źródłem wody są wypijane codziennie płyny, np. herbata, kawa, mleko, woda mineralna, kompoty, soki, napoje gazowane i inne. Wodę zawierają też niemal wszystkie produkty stałe, które spożywamy, a najwięcej jest jej w owocach i warzywach. Jednak to nie zapewnia zachowania odpowiedniego bilansu wodnego w organizmie.

onieczne jest picie wody. Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią bardzo indywidualną, zależy np. od trybu życia, płci czy wieku. Więcej niż zazwyczaj wody potrzebujemy w czasie letnich upałów, przy intensywnym wysiłku fizycznym albo w chorobie. Ale uzupełniać braki wody powinniśmy regularnie przez cały rok. Pamiętajmy, że jej odpowiednia podaż pozwala uniknąć rozmaitych problemów zdrowotnych. Wodę najlepiej jest pić w ciągu dnia często, ale małymi łykami, średnio 1,5 -2,5 litra, i nie ma znaczenia czy jest z gazem czy bez. Nawet niewielkie niedobory wody mogą upośledzić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bez wody nie możemy żyć!

Total Views: 180Daily Views: 1