Pyłek pszczeli

pyłek pszczeli

Apiterapia swoją nazwę wywodzi od greckiego słowa „apis” – pszczoła. W medycynie naturalnej to metoda profilaktyki i leczenia za pomocą produktów pochodzenia pszczelego. Najczęściej doceniane jest działanie miodu, jednak coraz większą popularnością cieszą się także inne pszczele wyroby: pierzga, pyłek, propolis, mleczko, a nawet jad.

Pyłek pszczeli kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości, ocenia się, że zawiera około 250 substancji o działaniu prozdrowotnym – aminokwasy, enzymy i koenzymy, antyoksydanty, składniki mineralne i niemal cały zestaw witamin.

Właściwości pyłku pszczelego od lat znane są i doceniane przez medycynę naturalną. Uodparnia i wzmacnia organizm, ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Właściwości przeciwutleniające mogą zapobiegać wystąpieniu lub łagodzić przebieg chorób nowotworowych. Reguluje przemianę materii, normalizuje pracę jelit, wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wpływa na liczebność i skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Wykazuje właściwości detoksykacyjne, ochrania wątrobę i wspomaga jej regenerację. Pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, w szczególności wpływa na płodność kobiet i mężczyzn. Wspiera procesy hamujące rozwój schorzeń gruczołu krokowego. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Bywa stosowany w leczeniu alkoholizmu, pomaga zmniejszać i łagodzić objawy głodu alkoholowego. Wzmacnia system nerwowy, poprawia koncentrację, obniża rozdrażnienie, poprawia samopoczucie i wspomaga leczenie depresji. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, poprawia krążenie i reguluje ciśnienie. Korzystnie wpływa na skład krwi, zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi oraz poziom żelaza w surowicy krwi. Wspomaga leczenie stanów zapalnych jamy ustnej.

Wykorzystuje się go również w kosmetologii jako składnik produktów o działaniu nawilżającym i regenerującym do skóry i włosów.

Total Views: 173Daily Views: 1