Miód pszczeli – zapomniane polskie złoto
Miód pszczeli to naturalny produkt, wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi, wzbogacony o enzymy pochodzące z gruczołów ślinowych pszczół. Składa się głównie z wody i węglowodanów. Pozostałe składniki to witaminy A, C, witaminy z grupy B, bogactwo pierwiastków ważnych dla ludzkiego organizmu (m.in. potas, fosfor, sód, wapń, magnez, cynk, żelazo, jod, miedź, chlor, kobalt, mangan), olejki eteryczne. Duża zawartość enzymów prozdrowotnych i polifenoli wpływa na silne właściwości antyoksydacyjne. Jednak nadal nie wszyscy mamy świadomość, jak bardzo miód jest zdrowy, leczy nasze ciało od wewnątrz i z zewnątrz.
Naturalne miody pszczele uznawane są za skarb natury niemalże od początku istnienia ludzkości, a ich właściwości zdrowotne i kosmetyczne doceniane były już w starożytnym Egipcie, a antyczni Grecy uważali, że są źródłem siły, zdrowia i długowieczności.
Mają pozytywny wpływ na niemalże każdy element naszego organizmu, wspomagają jego działanie na wiele różnych sposobów, nie bez powodu są nazywane “płynnym złotem”. Wzmacniają odporność, zwalczają bakterie skuteczniej niż niektóre antybiotyki, mają właściwości grzybobójcze. Poprawiają pracę układu krwionośnego, poprawiają krążenie i wpływają pozytywnie na pracę i wydolność mięśnia sercowego, mogą obniżać poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Będąc silnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki, zapobiegają rozwojowi niektórych chorób (reumatyzm, astma czy nawet nowotwory). Działają oczyszczająco na organizm, wiążą i neutralizują toksyny pochodzące ze skażonego środowiska. Błyskawicznie wzmacniają i regenerują organizm po intensywnym wysiłku fizycznym i umysłowym. Łagodzą infekcje dróg oddechowych, działają wykrztuśnie, wspomagają leczenie kaszlu, chrypki, zapalenia gardła, suchości w gardle, kataru i zapalenia zatok. Pozytywnie wpływają na układ trawienny, mogą być pomocniczo zastosowane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Miód prawdziwy dlatego jest pomocniczo wykorzystywany w chorobach Wspomagają pracę układu moczowego, działają moczopędnie, zapobiegają powstawaniu złogów w nerkach. Poprawiają samopoczucie i nastrój, wspomagają pracę mózgu, działają wyciszająco i relaksująco, ułatwiają zasypianie.
Dzięki swoim właściwościom miód przyspiesza oczyszczanie ran, oparzeń owrzodzeń, przyspiesza ich gojenie, zapobiega powstawaniu blizn. Hamuje także powstawanie próchnicy. Stanowi też świetną alternatywę dla kosmetyków, odżywia, nawilża, rozjaśnia i poprawia sprężystość skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Miody pszczele różnią się pod względem barwy, smaku, aromatu, konsystencji oraz rodzaju krystalizacji w zależności od pochodzenia i surowców, z których powstały. Zbieranym przez pszczoły surowcem, z którego powstaje miód, jest nektar kwiatowy lub spadź, czyli sok roślinny przetwarzany przez owady żerujące na liściach i młodych pędach roślin iglastych. Nie ma miodu lepszego lub gorszego, mimo niewielkich różnic w składzie, wszystkie zawierają cenne składniki odżywcze i mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Obok ogólnie znanych miodów, np. gryczanych, lipowych i akacjowych, wielokwiatowych czy spadziowych, mamy też miody mniej znane, między innymi: wrzosowe, szałwiowe, borówkowe, lawendowe, nostrzykowe.