Jak sport wpływa na zdrowie psychiczne?Sport - Zdrowie Plus

Sport jest najlepszym sposobem na poprawienie formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Rozluźnia mięśnie, redukuje stres, poprawia humor, dodaje pewności siebie i podwyższa samoocenę.

Podczas wysiłku fizycznego uwalnia się endorfina, czyli tak zwany hormon szczęścia. Pod jej wpływem czujemy się zadowoleni, zrelaksowani i łatwiej nam radzić sobie z problemami. Ten jak najbardziej naturalny HAJ, występuje u każdego ćwiczącego – niezależnie od uprawianej aktywności fizycznej. Bieganie, siłownia, sztuki walki a może joga. Doświadcza tego każdy! U ludzi ćwiczących kortyzol, czyli hormon stresu, występuje w znacznie mniejszej ilości. To powoduje, że na co dzień lepiej się czują, a ich mięśnie są bardziej rozluźnione.

Jeśli zauważamy progres w wykonywaniu ćwiczeń, wzrasta nasza samoocena. Mamy poczucie zwycięstwa i dobrze wykonanej pracy. Zmienia się nasz wygląd, czujemy się sprawni i atrakcyjni. Jesteśmy bardziej otwarci i częściej komunikujemy się z innymi ludźmi. Podejmujemy nowe wyzwania. Ćwiczenia fizyczne w grupach mają nieoceniony wpływ na tworzenie poczucia przynależności. Poznajemy nowych ludzi – razem pokonujemy trudności, rywalizujemy, dopingujemy wzajemnie. To kolejna dawka endorfin i poczucia szczęścia.

Trening wpływa również na inteligencję. Gdy uczymy się nowych ruchów, mózg musi wytworzyć nowe szlaki połączeń. W ten sposób powstają nowe połączenia między neuronami. Im jest ich więcej, tym lepiej. Aktywność fizyczna sprzyja poprawie koncentracji. Stajemy się skuteczniejsi w działaniach wszelkiego typu – nie tylko tych sportowych. Mózg zużywa aż 20% tlenu, który wdychamy! Wysiłek na świeżym powietrzu doskonale dotlenia całe ciało i umysł.  Trenując, budujemy nie tylko mięśnie, ale i dbamy o nasz mózg.

Złość, gniew, agresja – te emocje giną już po kilkunastu minutach intensywnego wysiłku. Na ich miejsce pojawia się spokój, uśmiech oraz luz w ciele i umyśle. Regularne ćwiczenia przywracają nas do równowagi. Lepiej śpimy. Na co dzień jesteśmy wypoczęci, szczęśliwsi, gotowi do działania. Trening jest najlepszy na wszystko!
Tekst: Monika Turemka (http://www.g-combat.pl )

Total Views: 285Daily Views: 2