Stresem nazywa się relację między daną osobą, a jej otoczeniem, która jest odbierana przez tę osobę, jako trudna i zagrażająca jej dobrostanowi. Badania nad stresem prowadzono głównie w obliczu I i II wojny światowej, kiedy to zauważono specyficzne objawy u żołnierzy powracających do domu. Obecnie o reakcji stresowej mówi się głównie w kontekście codziennych stresorów, które mają wpływ na funkcjonowanie ludzi w rozwijających się społeczeństwach.
Negatywny i pozytywny wpływ stresu na zdrowie psychiczne
W psychologii rozróżnia się dystres (tzw. negatywny stres) oraz eustres- rodzaj stresu o niskim natężeniu, który może motywować do działania. O takim stresie często mówią osoby, które biorą udział w zawodach sportowych, kiedy to napięcie pozwala im lepiej działać i skupić się na wygranej. Znacznie większą część zainteresowania nauki zajmuje jednak negatywny wpływ stresu. Nieleczony przewlekły stres może prowadzić do poważnych stanów chorobowych i zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, nowotwory, bezsenność, wysokie ciśnienie krwi i osłabiony układ odpornościowy.
Jak radzić sobie ze stresem
- Przerwa– warto czasem odpocząć od tego, co nas stresuje. Spróbuj dać sobie pół godziny dziennie na słodkie lenistwo- spędź czas tak, jak lubisz, tu i teraz (bez przeszłości i przyszłości).
- Wysiłek fizyczny– badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na zdrowie psychiczne. Nie musisz być fanką/fanem sportu- wystarczy nawet 20 minut pływania, biegania, czy intensywnego spaceru, aby uwolnić hormony szczęścia, które poprawią Tobie nastrój!
- Śmiech– w Indiach bardzo popularna jest tzw. joga śmiechu, ludzie naprawdę płacą za zajęcia, na których uczą się uśmiechać i śmiać. Spróbuj pracować nad swoją mimiką i uwolnij napięcia, które pod wpływem stresu gromadzą się na Twojej twarzy.
- Poproś o pomoc– zwróć się do bliskiej osoby, której ufasz lub do psychologa/psycholożki. Rozmowa i zrozumienie swojej sytuacji są kluczowe dla uwolnienia się od stresu.
- Medytacja– pomaga umysłowi i ciału odprężyć się i skupić. Ćwicząc formę uważności (mindfullness), możesz uwolnić emocje, które powodują stres.
Tekst: psycholog, seksuolog Dominik Haak (https://dominikhaak.pl/)