movemberMovember 2021

Jak co roku, listopad jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Kampania Movember miała swój początek w 2003 roku w Australii, bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. W Polsce akcja działa od 2014 roku. Sama nazwa Movember (w dosłownym tłumaczeniu „wąsopad”) powstała z połączenia dwóch wyrazów: November, czyli listopad oraz moustache – wąsy, dlatego też zapuszczanie wąsów stało się symbolem kampanii. Ma to odnosić się do zmiany oblicza, a zarazem podejścia do kwestii prozdrowotnych i profilaktyki wśród mężczyzn. Wąsy wzbudzają zainteresowanie i prowokują dyskusję o badaniach. Organizatorem kampanii Movember Polska jest Fundacja Kapitan Światełko.

Męskie nowotwory

Dzięki wiedzy na temat profilaktyki można uratować życie wielu mężczyznom. Szacuje się, że 92% wcześnie wykrytych przypadków raka jąder jest całkowicie wyleczalnych. Liczy się jednak czas – im wcześniej dojdzie do diagnozy, tym większe szanse na skuteczną terapię.

Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni między 14. a 35. rokiem życia. Jakie są pierwsze objawy? Niepokój powinny wzbudzić wszelkie guzki, płyn w mosznie oraz ból jąder lub podbrzusza. Profilaktyka nie jest skomplikowana – wystarczy raz w miesiącu, po ciepłym prysznicu, wykonać samobadanie jąder.

Rak prostaty to jeden z najczęstszych występujący nowotwór u mężczyzn. W grupie ryzyka są panowie po 50. roku życia. Wczesne rozpoznanie daje duże szanse na skuteczne leczenie. Mężczyźni powinni więc zwrócić uwagę na pierwsze symptomy choroby, takie jak ból podczas oddawania moczu czy konieczność częstych wizyt w toalecie. Jeśli występują takie objawy – czas na wizytę u lekarza.

Każdy może przyłączyć się do akcji – badaj się regularnie, rozmawiaj o tym z bliskimi, a jeśli chcesz, zapuść też wąsy! Dzięki organizatorom akcji, każdy mężczyzna może zgłosić się na darmowe badanie w wybranym mieście

Harmonogram badań w ramach Movember Polska 2021:

6 XI – Kraków – Galeria Bronowice
6 XI – Szczecin – Galaxy
13 XI – Warszawa – Hala Koszyki
20 XI – Gdańsk – Galeria Metropolia
20 XI – Koszalin – Forum
27 XI – Wrocław – SkyTower
27 XI – Gorzów Wielkopolski – NoVa Park

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://mosznowladcy.pl/