4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii

4 października - Światowy Dzień Onkologii.

Onkologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem, zapobieganiem, wielospecjalistycznym leczeniem chorych oraz opieką nad nimi.

Leczenie onkologiczne ma różny przebieg w zależności od rodzaju schorzenia oraz stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku lekarz specjalista planuje terapię – między innymi mogą to być zabiegi chirurgiczne, farmakoterapia, radioterapia, czy chemioterapia. Na każdym etapie monitoruje postępy w leczeniu. Ważną częścią procesu rekonwalescencji są okresowe badania kontrolne i obserwacja po zakończeniu leczenia. W razie potrzeby angażuje się także w opiekę paliatywną.

W Polsce każdego roku około 160 tysięcy ludzi dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej. Raka można pokonać, jednak niezbędna do tego jest diagnoza we wczesnej fazie choroby. Dlatego Światowy Dzień Onkologii jest dobrą okazją by zachęcać wszystkich do badań profilaktycznych.